O nás

Ačkoliv je New Roll Runners poměrně novým počinem, sportovní historie zakladatelů sahá mnohem hlouběji do minulosti. Pojďme si to stručně zrekapitulovat.

Cykloteam Nová Role

Bylo to tuším někdy v létě 2008, kdy se po roce setkali učitel a bývalý žák základní školy (toho času již středoškolský student) v Nové Roli a nebyla to náhoda, že zrovna oba jeli na kole. Véna Bechiňský byl již tehdy po sportovní stránce velmi aktivním člověkem, ale Tomýk Tvaroužek se teprve probíral z pubescentní letargie a zjišťoval, že občasná fyzická aktivita může mít něco do sebe. Toto setkání bylo jen o výměně pár slov (Kam jedeš? Jak žiješ?), ale dalo základ občasným společným cyklovýletům a dalším aktivitám.

Po nějaké době, zřejmě na jaře roku 2009 si začal Véna plnit svůj sen o založení sportovního kroužku zaměřeného na cyklistiku. Tomýk mu byl v tomto snažení od počátku k ruce a později se vypracoval ve vrchního plánovače tras společných vyjížděk. Kroužek začaly navštěvovat některé novorolské školou povinné děti a čas od času nás doplnili i někteří starší hosté. Zpočátku jsme vlastně provozovali ryzí cykloturistiku.

S postupem času (nevím, kdy přesně) musel přijít nápad dát našemu kroužku cyklonadšenců nějaký název. Tehdy to byl určitě Véna, který nás obdařil názvem Cykloteam Nová Role. Nedlouho poté následoval další logický krok, a to objednávka našich prvních cyklodresů. Jak můžete vidět na historickém snímku z podzimu 2009, nebyly kdovíjak úchvatné.

CykloNR09

Cykloteam Nová Role nadále více či méně úspěšně fungoval a členové (školní děti) se obměňovali. Véna jednu dobu navázal spolupráci s cyklistickou větví TJ Plamen Chodov, kde se proměnil z ryzího cykloturisty v rádoby amatérského závodníka a trenéra. Tradiční cyklovýlety byly tedy doplňovány terénními technickými tréninky a Cykloteam Nová Role se začal připravovat na první účasti v krajských závodech horských kol. Nejdříve to bylo hlavně o rozkoukání se a nabírání zkušeností. Později některé děti pravidelnou účastí na závodech bodovaly v celkových pořádích místních pohárů. Tou dobou i Véna objel pár bikových závodů, zatímco Tomýk začal čím dál více tíhnout k silniční cyklistice.

Další mezník v historii Cykloteamu Nová Role přišel s novými dresy. Ty již byly mnohem propracovanější a pomohly zviditelnit naše snažení. Tyto dresy ostatně používáme dodnes. Na fotce z roku 2015 můžete vidět část Cykloteamu na šumavském soustředění.

CykloNR14

Rok 2014 byl vůbec přelomový. Znamenal pro nás častější objíždění závodů a také první pořadatelskou zkušenost – v červnu toho roku jsme totiž uspořádali první ročník závodu horských kol O pohár města Nová Role. Od prázdnin 2014 jsme také začali pravidelně jezdit na letní soustředění. A do stejného roku se asi datují Tomýkovy běžecké začátky, tehdy jen jako doplněk k ostatním aktivitám. V tu dobu již měl Véna jistě něco naběháno, na závodění však nebylo ani pomyšlení.

Cykloteam Nová Role pokračuje ve své činnosti dodnes, v roce 2017 se Tomýk v jeho barvách zúčastnil silničního seriálu Giro Chodov, kde bral celkové třetí místo v kategorii mužů do 29 let. V červnu 2017 se také uskuteční již čtvrtý ročníku bikového závodu O pohár města Nová Role, který bude mít pro příští rok ambice zařadit se do krajského poháru horských kol.

Běžecké začátky

Na jaře 2015 však začíná běhání nabírat na významu. V dubnu Tomýk absolvuje svůj snad první závod a to hned v netradiční disciplíně – terénním duatlonu (běh + horské kolo + běh). V květnu si Véna s Tomýkem odběhli s dalšími dvěma kolegy štafetu na karlovarském půlmaratonu. Snažení na prvním úseku započal Véna a na posledním úseku finišoval Tomýk. Štafetě se jménem Nezávodíme 🙂 svými výkony pomohli k času 1:37:45 a skvělému 7. místu z 56 zúčastněných týmů.

V průběhu léta 2015 Véna s Tomýkem objíždějí některé běžecké závody, kde ještě reprezentují Cykloteam Nová Role. S tím přicházejí první úspěchy – Tomýk bere stříbro na Horském půlmaratonu na Božím Daru (na trase 11,5 km), další stříbro doplňuje ve Zhořci, kde nestačí jen olympioničce Ivaně Sekyrové. V srpnu přichází první (neplánovaná) účast na závodě HOPR ligy, kterým jsou Dvořákovy okruhy. Vénu a Tomýka zde poprvé doplnila Týna Tichá (viz foto).

NRR15

Po této akci se Tomýk vydává na plánový studijní pobyt ve Finsku, kde nakonec zůstává až do konce května 2016. Hned zpočátku se účastňuje 10km běhu v rámci Espoo Rantamaratonu, kde obsazuje solidní 65. místo z cca 1500 zúčastněných běžců. Později však běhání dostává na frak a tréninkový deficit jde znát.

V průběhu roku 2016 Véna pokračuje v běhu a zapojuje se do úvodního ročníku seriálu Noční běhy Chebskem, kde pravidelně atakuje čelní pozice a soupeří s Albertem Blažkem a zejména s Petrem Hronem. V únoru Véna ve spolupráci s DDM Nová Role pořádá Dobročinný běh s čelovkou, který zaznamenává velký úspěch. Na startu se objevily téměř tři stovky běžců, kteří vybrali slušnou sumu peněz na dobrou věc.

Od června 2016 se Véna s Tomýkem zúčastňují dalších závodů na Karlovarsku (Běh na Jahodník, Horský půlmaraton Boží Dar) a od srpna začínají běhat v závodech nově vzniklého spolku Živé Sokolovsko. Na Citických kilometrech Tomýk obsazuje druhé místo za Dušanem Parihuzičem, Véna končí těsně pod pódiem na čtvrté příčce za Péťou Hronem. O dva týdny později si kluci střihli štafetu na Bodenském triatlonu a ve složení Jan Ševčík (plavání), Tomýk (bike), Véna (běh) suverénně ovládli pořadí štafet.

Novorolské sportování a Porcelánový běh

Už v průběhu léta však padl nápad uspořádat vlastní běžecký závod v Nové Roli. Návrhů trasy bylo několik, nakonec však zvítězila pěkná terénní varianta, se kterou přišel Tomýk. Název běhu byl oříškem, nakonec se však stačilo zamyslet nad tím, co symbolizuje Novou Roli a bylo jasno. Od léta tedy vše směřovalo k úspěšné realizaci prvního ročníku Porcelánového běhu, který se měl uskutečnit na podzim, po odkladu původního termínu až ke konci října. Pořádat běžecký závod jménem Cykloteam Nová Role však působilo podivně, proto byl pro účely organizace založen spolek Novorolské sportování.

V průběhu října si Véna s Tomýkem odběhli ještě Kraslickou desítku, kde ve své kategorii opanovali stupně vítězů. Na nich je doplnil jakýsi Libor Šíma, také novorolský bežec, o kterém jsme však zatím nevěděli. V Kraslicích kluci udělali Nové Roli slušnou reklamu a nezpomněli upozornit na nadcházející jimi pořádanou událost – Porcelánový běh.

NRR16

Den D proběhl 23.10.2016, kdy se uspořádal úvodní ročník Porcelánového běhu. Organizátoři Véna s Tomýkem a mnoha dalšími pomocníky a dobrovolníky uvítali 86 běžců všech věkových kategorií. Pak si závod sami odběhli a rozhodně se neztratili – oba obsadili třetí místo ve svých kategoriích (muži do 29, respektive 45 let). Na trati se představili i Libor Šíma, David Poláček a Petra Špatná (tehdy ještě Hostašová), která obsadila třetí místo ve své kategorii, ale díky chybě ve zpracování výsledků nebyla vyhlášena.

Run in Roll

Po úspěšném Porcelánovém běhu si Véna s Tomýkem stanovili za cíl složit tým novorolských běžců, se kterým budou objíždět závody HOPR ligy. Tím byl vytvořen běžecký tým s názvem Run in Roll, který se ve složení Véna + Tomýk představil na Novoročním běhu na Svatošské skály. Následně účast v týmu přislíbili novorolští Libor Šíma, David Poláček a také Petra Špatná. V tomto složení se tým Run in Roll poprvé sešel na druhém ročníku Dobročinného běhu s čelovkou v Nové Roli. Véna s Tomýkem doběhli ruku v ruce jako první a pomohli tak zviditelnit nový tým.

V únoru poprvé reprezentovala tým Run in Roll také Petra Špatná a to na sokolovském podniku O vítěztví v únoru. V březnu se na Královské pětimíli představila mladá naděje týmu, Jan Veselý. Později se pak díky společným tréninkům skupiny Mattoni FreeRun o našem týmu dozvěděl také Michal Oplt, který se po závodu na Linhartu rozhodl reprezentovat právě náš tým. Svou premiérou na Krušném seběhu ukázal, že v týmu bude novou jedničkou, když v nabité konkurenci bral skvělé třetí místo.

New Roll Runners

V dubnu jsme kvůli podobností s festivalem Rock in Roll raději změnili název týmu na New Roll Runners. Ve stejném měsíci se náš tým pořádně rozrostl, protože novými posilami se stali Tomáš Künzl, Marek Šíma, Martina Chytrá a duo Karolina + Kristýna Tichá. Solidní účast zaznamenal nový tým New Roll Runners na Sokolovské hodinovce a zejména pak o týden později na Chodovské tretře.

IMAG5265

Tam se do pozice ženské jedničky etablovala Martina, zatímco kluci Honza s Tomem ukázali, že do budoucna jsou velkým příslibem. V té době už jsme měli rozjednanou objednávku nových týmových dresů, které dorazily v květnu. Na bowlingovém srazu jsme se tedy již mohli poprvé vyfotit v nové týmové barvě.

IMG-20170511-WA0022

To byla tedy stručná historie běžeckého týmu New Roll Runners.

Reklamy